ISPARTA SÜMER HALI YIKAMA

Sararmış Yatak Nasıl Temizlenir

Sararmış Yatak Nasıl Temizlenir

Yataklar sürekli kullandığımız temel ev eşyalarından biri. Bundan dolayı özenle seçer, rahatlığına bakar, temiz olmasını önemseriz. En başta alırken bembeyaz olan yataklarımızın hep öyle tertemiz ve lekesiz kalmasını isteriz. Ancak hayatımızın 3’te 1’ini geçirdiğimiz yataklarımız da birçok eşya gibi zamanla sararmaya başlar. Böyle durumlarda insanlar ne yapacağını bilemez ve genelde değişim yoluna giderler. Aslında çözümü vardır ve sararmış yataklarımızın temizliği de mümkündür. Peki, sararmış yatak nasıl temizlenir?

Huzurlu ve elbette sağlıklı bir uyku için yatağımızın temiz ve hijyenik olması önemlidir. Yataklar bir zaman sonra ter, saç ve cilt yağı gibi unsurlardan dolayı çeşitli kirliliklere maruz kalır. Bundan dolayı temizliğine dikkat etmeli ve aksatmamalıyız. Ancak zaman içinde yataklarda sararmalar ve çeşitli lekeler meydana gelebiliyor. Bunların temizliğinde genel olarak şu basit adımlar izlenir: Öncelikle yatak elektrikli süpürge yardımıyla süpürülür. Böylece toz ve kirlerden arındırılır. Daha sonra sararan bölgeye kullanılacak doğal ürün ya da deterjan uygulanır ve nemli bir bez yardımıyla dikkatlice silinir. Silme işlemi dairesel hareketlerle gerçekleştirilir. Daha sonra yatak hava alan bir yerde kurumaya bırakılır.

Geçmeyen Yatak Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yataklarda oluşan lekeler için de birçok kullanılabilecek ürün vardır. Çeşitli doğal ürünlerin yanı sıra leke çıkarıcılar bu konuda büyük bir yardımcıdır. Yatak kiri ve lekesini çıkarmada karbonat oldukça etkili bir yöntemdir. Hem sararmalarda hem de her türlü leke ve kir oluşumunda maksimum fayda sağlar. Soğuk suya birkaç kaşık karbonat eklenir ve bu karışım ile yatak silinir. Sonuç oldukça temiz olur.

Geçmeyen yatak lekelerinde beyaz sirke de sıkça tercih edilen ürünlerden biridir. Beyaz sirke leke çıkarmanın yanı sıra yüzey beyazlatmada da oldukça etkilidir. Ilık suyun içine bir miktar beyaz sirke eklenir. Daha sonra bez yardımı ile yatak temizlenir. Bununla birlikte yatak temizliğinde çamaşır suyu da tercih edilmektedir. Suya eklenerek karıştırılan çamaşır suyu yataktaki lekeleri çıkarmada büyük rol oynar. Geçmeyen yatak lekelerini çıkarır. Ancak bu yöntem yine de sık sık kullanılmamalıdır. Çünkü çamaşır suyu ağır bir yapısı olan bir üründür, yatağa zarar verebilir.

Yatak Temizliği İçin 3 Tavsiye

Yatak temizliği için kullanılabilecek birçok doğal ürün vardır. Genelde bu ürünler ile temizlik yapıldığında gayet etkili sonuçlar almak mümkün. Yatak temizliği için etkisi kanıtlanmış 3 temizlik tavsiyesi verebiliriz. Bu tavsiyeleri şöyle açıklayabiliriz:

1. Karbonatın temizlik konusundaki etkileri yadsınamayacak kadar büyük. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yatak temizliğinde de kullanılınca etkili sonuçlar veriyor. Burada limon ve karbonat karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Yataktaki lekeli bölgelere sürülür ve yatak silinir. Daha sonra yarım saat kadar beklenir. Daha sonra silinen bölgede kalan kalıntılar temizlenebilir. Karbonatın çözücülüğü ile limon birleşince maksimum temizlik faydası almanız mümkün.

2. Karbonat yatak temizliğinde oksijenli su ile karıştırılarak da kullanılabilir. Yatağın üstüne konulan karbonatın üstüne oksijenli su dökülür ve köpürmesi beklenir. Daha sonra bu karışım kurur ve kuruyan karbonat yatak üzerinden süpürülür. Bu işlem lekeler çıkıncaya kadar tekrarlanabilir.

3. Yatak temizliği için iki ürün daha tercih edilebilir. Bunlardan biri limon suyudur. İçindeki asit sayesinde iyi bir leke çıkarıcı olan limon suyu sprey kutusuna konulur ve üstüne bir miktar su eklenir. Ardından yatakta bulunan lekelerin üzerine sıkılır ve pamuklu bir bez ile silinir. İkinci ürün bulaşık deterjanıdır. Bir miktar bulaşık deterjanı su ile karıştırılarak köpürtülür. Pamuklu bez yardımıyla karışım ile yatak silinerek temizlenir.

Yatağı Yeni Almış Gibi Yapma Yolları

Yataklarımız zaman içinde kirleniyor, lekeleniyor ve çeşitli şekillerde zarar görüyor. Bu durumlarda değişim yerine yataklarımızı yeni alınmış gibi yapmamız mümkün. Bunun en basit ve etkili yolu ise profesyonel destektir. Günümüzde yatak temizliği yapan birçok firma vardır. Bunun için bir temizlik firması ile çalışmak size maksimum faydayı sağlar. Bu hizmeti veren firmalardan Sümer Halı Yıkama firması yatak temizliği konusunda oldukça profesyoneldir. Senelerdir bu alanda hizmet vermektedir. Yatakların temizlenmesinde kullandığı yöntem ve ürünler ile yatağınızı ilk günkü haline döndürür. Sümer Halı Yıkama firmasından alacağınız yatak temizliği hizmeti ile tüm lekelerden kurtulabilirsiniz. Çıkmayan lekeler çıkarılır, yatakta oluşan sararmalar giderilir. Bu işlemler yapılırken yatağa zarar verilmez. Kaliteli bir temizlik hizmeti için firmamızı tercih edebilirsiniz.