ISPARTA SÜMER HALI YIKAMA

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır? Geçmeyen Koltuk Lekesi İçin Gerekenler

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Her evde bulunan, en sık kullanılan eşyalardan biri koltuklardır. Özenle seçilir ve hassas bir şekilde kullanılır. Hatta genelde koyu renkli, leke belli etmeyen kumaşlardan üretilen koltuklar tercih edilir ya da kirlenmemesi için üzerine örtüler serilir. Tüm bunlara rağmen gün içinde çok fazla kullanıldığı için tozlar, lekeler, yiyecek kırıntıları koltukların üzerinden eksik olmaz. Bundan dolayı düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Peki, koltuk temizliği nasıl yapılır?

Koltuklar lekelenmeye, kirlenmeye çok müsait olan eşyalardır. Düzenli ve etkili temizlik gerçekleşmediği sürece lekeler kalıcı olabilir. Bundan dolayı temizliği aksatılmamalı, özenli kullanılmalıdır. Koltukların temizliği detay gerektiren bir iştir. Koltuk temizliği çeşitli aşamalar ile gerçekleştirilir. Bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Temizlik işlemine başlamadan önce koltuklar tozlardan ve kalıntılardan arındırılmak için elektrikli süpürge yardımıyla en ince ayrıntısına kadar süpürülür. Bu işlem esnasında koltuğun yastıkları ve eğer çıkarılabiliyor ise minderleri kaldırılır.
 • Sonrasında koltukta olan tüy gibi şeylerin çıkarılması için fırçalama işlemi yapılır. Bu işlem koltuk fırçaları ile çok bastırılmadan nazik bir şekilde yapılır. Tüyler koltuktan çıkarıldıktan sonra yine elektrikli süpürge yardımıyla koltuktan uzaklaştırılır.
 • Sonraki aşama silme aşamasıdır. Koltuk temizliğinin asıl aşaması budur. Kir ve koltuk lekesi çıkarma işlemi bu uygulama ile gerçekleştirilir. Koltukların silinmesinde kullanılacak ürün koltuğun türüne, kumaşının türüne göre değişebilmektedir. Doğru ürünler kullanılmazsa koltuk zarar görebilir. Çok bastırmadan temiz bir bez yardımıyla silme yapılır.
 • Silme yapıldıktan sonra yine bir bez ile koltukların ıslaklığı alınır. Belli bir süre boyunca koltukların hava alması ve kuruması sağlanır.
 • Koltuk temizliğinin tüm aşamalarını gerektiği gibi yapsak bile bazen bazı lekelerin çıkması mümkün olmuyor. Geçmeyen koltuk lekesi için çeşitli yöntem ve özel leke çıkarıcılar denenebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu koltuğun yapısına, kumaşına, rengine zarar vermeyecek ürünlerin kullanılmasıdır. Koltuk lekesi çıkarmak için lekenin türüne göre farklı leke çıkarıcılar kullanılabilir. Geçmeyen lekeler için aşağıda bahsedeceğimiz püf noktalar işinize yarayabilir.

  Koltuk Temizliğinin Püf Noktaları

  Koltuk temizliğinin daha kolay ve etkili bir şekilde gerçekleşmesi için çeşitli püf noktalar vardır. Bunlara dikkat ederek koltuklarınıza hem zarar vermemiş olursunuz hem de lekeleri kolayca çıkabilirsiniz. Koltuk temizliğinde sizlere kolaylık sağlayacak, yardım edecek bilgileri şöyle açıklayabiliriz:

 • Koltuk temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta koltuğun kumaşının türüdür. Öncelikle buna bakmalısınız. Her koltuk kumaşı farklı ürünlerle temizlendiğinde daha sağlıklı sonuçlar verir. Deri koltuklar sirke ve zeytinyağı, pamuklu koltuklar sabun ve sirke, kadife koltuklar bulaşık deterjanı, tüm yüzeyler aspirin temizleyici ile silinebilir. Böylece kumaşa uygun doğal ürünler ile zorlu lekeleri dahi kolayca temizleyebilirsiniz ve kumaşa zarar vermezsiniz.
 • Koltuk temizliğine her zaman süpürme işlemi ile başlayın.
 • Temizleme esnasında çok sert ve bastırarak temizlemekten kaçının. Yumuşak ve dairesel hareketlerle temizleyin.
 • Temizleme işlemi öncesi fırça yardımıyla tüyleri ve kalıntıları toplayın.
 • Koltuk kılıflarını çıkararak çamaşır makinesinde yıkayın.
 • Temizlikte kullanacağınız ürünü koltuğun görünmeyen bir yerinde test ettikten sonra kullanın.
 • Koltuk temizliği yapılırken kullanılan bez çok ıslak olmamalıdır.

  Temizlenmeyen Koltuk İçin Ne Yapılabilir? 5 Madde

  Koltuklarımız birçok çıkmayan lekeye maruz kalabilir. Kan lekesi, alkol lekesi, çay vişne, meyve suyu, nar, çeşitli yemek lekeleri gibi birçok leke çıkmayabilir. Bu gibi lekeleri olan ve kiri çıkmayan koltuk kötü ve sağlıksız bir görünümde olur. Temizlenmeyen, lekesi çıkmayan koltuklar için şu öneriler uygulanabilir:

  1. Koltuk temizliğinde arap sabunu kullanabilirsiniz. Hem lekeleri çıkarır hem de koltuğunuza parlak bir görünüm verir. 2. Kurumuş ve çıkmayan lekeler için lif ya da sünger kullanabilirsiniz. 3. Limon kolonyası koltuk temizliğinde sıkça kullanılan ürünlerden biridir. Koltuğu temizler ve hoş bir koku bırakır. 4. Temizlenmeyen koltuklarda leke çıkarıcılığıyla bilinen beyaz sabun tercih edebilirsiniz. 5. Temizlenmeyen koltuklar için son nokta olarak profesyonel koltuk yıkama firmalarından faydalanabilirsiniz. Isparta koltuk yıkama hizmeti veren firmalardan Sümer Halı Yıkama firması temizlenmeyen koltuklarınızı maksimum temizlik ile sizlere teslim eder.
  Firmanın verdiği yerinde koltuk yıkama hizmetinden faydalanmanız da mümkün. Uzun yıllardır bu alanda verdiği hizmetler ile kendini kanıtlayan firma koltuklarınızı ilk günkü haline getirecektir.