ISPARTA SÜMER HALI YIKAMA

Evde Halı Yıkamanın Kolay Yolları

Evde Halı Yıkamanın Kolay Yolları

Halılar, evlerde en çok kir ve toza maruz kalan eşyalardan biri. Bundan dolayı da daha detaylı temizlik gerektiriyor ve bu da zorlayıcı oluyor. Evde halı yıkamayı tercih edenler için bu durum tam bir işkenceye dönüşüyor. Ancak her işte olduğu gibi evde halı yıkamanın kolay yolları da mevcut. Bu yolları seçerek daha verimli sonuçlar almanız mümkün.

Halı yıkama işlemi senede en fazla birkaç defa yapılan bir işlem. Bundan dolayı da kişiler yıkama sonrasında en iyi sonucu almak istiyor. Yorucu olan bu temizlik işlemini kolaylaştırmak, aynı zamanda da maksimum temizliğe ulaşmak istiyorlar. Bunun için ufak halı yıkama tüyoları vardır. Bu tüyolar genel olarak yıkama işleminde kullanılacak malzemelerle alakalıdır.

Halı yıkamada en etkili ürün sabundur. Ilık bir suda sabunu çözdürülmeli ve yumuşak kılları olan bir fırçayla halı sürtülmelidir. Bu işlem hem halınıza zarar vermeyecektir hem de lekelerin daha hızlı ve kolay bir şekilde, yorucu olmadan çıkmasını sağlayacaktır. Halı yıkama için kullanılabilecek bir diğer yöntem beyaz sirkedir. Sıcak su ve beyaz sirke bir kovada birleştirilerek halı yıkama sırasında kullanılmalıdır. Su ile karbonatın karıştırılarak halı yıkamada kullanılması da birçok lekenin kolayca çıkmasını sağlar. Bu gibi ürünler ile halı yıkamak çok daha kolay ve pratik olabilir. Ayrıca halılar yıkanmaya başlamadan bir süre önce ıslatılarak bekletilmesi halı yıkamayı kolaylaştıracaktır.

Halı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halılarımızın temizliği kadar zarar görmemeleri ve yıpranmamaları da önemlidir. Bu yüzden halı yıkarken birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. Bu noktalara dikkat edilmesi hem lekelerin daha kolay çıkmasını sağlar hem de halıları olumsuz etkilemez. Halı yıkarken dikkat edilmesi gereken unsurlara şu şekilde yer verebiliriz:

 • Halı yıkarken en dikkat edilmesi gereken konu deterjan seçimidir. Seçilen deterjan lekeleri çıkarmalı, halının tüy ve dokusuna zarar vermemelidir. Deterjan halıda renk kayıplarına sebep olmamalıdır. Bundan dolayı genel olarak en sağlıklı yıkamalar saf sabun ve Arap sabunu ile yapılmaktadır.
 • Halılarda birçok zorlu leke bulunur. Ancak bu lekeleri çıkarmak için deterjan kullanımı abartılmamalıdır, dozunda olmalıdır. Çok fazla deterjan halıya zarar verebilir, az deterjan da yeterli temizlik sağlamaz.
 • Halı yıkama esnasında çamaşır suyu ve benzeri ağartıcı maddeler kullanmamaya özen göstermelisiniz.
 • Halıyı durulama işlemi çok iyi yapılmalıdır, deterjan kalıntısı kalmamalıdır. Çünkü bu halıya zarar verir.
 • Halılar ılık su ile yıkanmalıdır.
 • Halı yıkama sırasında çok sert fırçalar kullanılmamalıdır.
 • Evde Halı Ne İle Yıkanır?

  Evde halı yıkamak zorlu bir süreçtir. Çünkü halı yıkama firmalarında olduğu gibi özel makineler bulunmaz. Daha uğraştıran ve yoran ürünler kullanılmak zorundadır. Peki, halı ne ile yıkanır? Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğru bir halı temizliği için kullanılan deterjan sabundur. Arap sabununun yanı sıra doğal, saf sabunlar halı yıkamada kullanılmalıdır. Halı yıkamada kullanılan bir diğer ürün sürtme işlemi gerçekleştirecek ürünlerdir. Bunun için genelde fırçalar kullanılır. Yumuşak fırçaların kullanılması gerekir. Ayrıca halı saçaklarının temizlenmesi için bulaşık süngeri kullanılabilir. Bu yöntem ile çok daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

  Halının Yıkarken Sararmaması İçin Ne Yapmalı?

  Halı yıkama işlemi sonrasında halılarda sararmalar meydana gelebiliyor. Bu sararmaların oluşmasının birçok sebebi var. En önemli sebep halılarda yıkama sonrası bakteri oluşumudur. Halıyı yıkadıktan sonra bakterilerden arındırdığımızı düşünürüz. Ancak halı kıllarının arasında kalan bakteri kalıntıları yıkama sonrası hızlıca ürerler. Bu sorunun ortadan kalkması için halı en kısa sürede kurutulmalıdır. Bu, bakteriden dolayı sararmaya engel olacaktır.

  Halılar yıkandıktan sonra iyi bir şekilde durulanmazsa kısım kısım sararmalar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı halının sararmaması için iyi bir şekilde durulanmalı ve deterjan kalıntısı kalmamalıdır. Aynı zamanda suyun iyi bir şekilde sıkılmaması da sararmaya sebep olduğundan halılar iyi bir şekilde sıkılmalı, sulu bir şekilde bırakılmamalıdır. Halıda biriken su sararmalara sebep olur. Halı yıkarken sararmaların meydana gelmemesi için işlem bittiğinde halı rulo haline getirilmeli ve dik bir şekilde bir kenarda yaklaşık bir saat bekletilmelidir. Böylece halıdaki su iyi bir şekilde süzdürülecek ve sararmalar olmayacaktır. Sararmalara engel olmak için kullanılacak deterjana dikkat edilmelidir. Halı yıkamaya uygun ürünler kullanılmalıdır.

  Zorlu Halı Lekeleri İçin Ne Yapılmalı?

  Halılar en çok kullanılan, üstüne basılan ve dolayısıyla kirlenmeye en müsait eşyalardır. Üstlerine sık sık bir şeyler dökülür, içinde kirler ve tozlar birikir, zor ve çıkmayan lekeler oluşur. Evde yaptığımız yıkamalar, kullandığımız ürün ve deterjanlar işe yaramayabilir. Çünkü lekeler oldukça zorlu, halıya işlemiş olabilir. Bu gibi durumlarda etkili halı temizliği için firmalardan destek almak gerekebilir. Halı yıkama hizmeti veren Sümer Halı Yıkama firması uzun senelerin verdiği tecrübe ile zorlu halı lekelerini sizler için kolayca çıkarır. Halılara zarar vermeden, maksimum temizlik sağlayan firma evde halı temizliği hizmeti de vermektedir.

  Firmanın verdiği profesyonel halı yıkama hizmeti ile sorunsuz ve beklentiyi karşılayan bir sonuç alırsınız. Sümer Halı Yıkama firması halılardaki zorlu lekeleri çıkarmanın yanı sıra doğru ürünler ve cihazlar kullanarak yaptığı işlemler sonucu halıların ömrünü uzatır. Alacağınız halı yıkama hizmeti ile hem etkili sonuçlar alırsınız hem de bu zorlu işlem için uğraşmamış olursunuz.