ISPARTA SÜMER HALI YIKAMA

OVERLOK HİZMETİ

Overlok Hizmeti

Overlok halı, kilim, kazak gibi malzemelerin kenarında bulanan püsküllerin ya da püskülleşen kumaşların kapatılarak düzenlenmesidir. Overlok buna uygun makinelerde yapılır eğer overlok yapılacak kumaş ise bunu ev hanımları sürfüle denen yöntemi kullanarak evde elleri ile de yapabilirler ama halı ya da kilimlerin overlok işlerini elde yapmak mümkün değildir.

Uzmanlık İsteyen Makinesiz Olmayan Bir İştir

Overlok hizmeti için uzmanlardan makine ile destek almak uygun olacaktır, overlok işlemi öncesinde overlok yapılacak olan halı ya da kilimin rengine uyan bir kumaş seçilmiş olmalı, uygun dikiş yöntemi ile halı ya da kilimin kenarları kapatılır anlatırken işlem basit olarak algılanabilir ama uzmanlık isteyen bir iştir ve makinesiz yapılmaz.

Overlok Yapılmayan Halı Çabuk Yıpranır

Overlok yapılmayan halı, kilim ya da kumaşlar zaman içinde püsküllerinden ya da ipliklerinden sökülür veya zarar görür bu nedenle uzun süre kullanmadan halı ve kilim kenarlarına overlok yaptırmakta fayda vardır. Overlok hizmeti halı yıkama şirketlerinden alınabilir. Bu işi yapmak için deneyimli bir overlokçuya gerekli olan tek şey makinadır ve en iyisi halı yıkama şirketlerinde bulunabilir.

Herkese Halı Ya Da Kilim Overlok İşlemi Yaptırılmamalı

Halılar evimizi tamamlayan mallardır ancak zaman içinde kullanmaktan kaynaklı yıpranırlar saçak denilen kenarlar ise en hızlı yıpranan yerleridir. Bu nedenle halıları uzun süre kullanmadan overlok hizmeti alarak kenarlarını yaptırmak gerekir. Overlok işleminde genellikle duvardan duvara halıların yapımında kullanılan halıfleks iplikler kullanılır.

Halının eski ya da yıpranmış görüntüsünde kurtulmak için de yapılması gereken overlok işleminde seçilen kumaş, makinenin kalitesi ve işi yapanın ehil olması önemlidir aksi halde halınızın hem görüntüsü hem de aldığı zararın telafisi mümkün olmayacaktır. Overlok hizmeti veren firmalar arasında hizmet alınacak firmayı seçerken bu detaylara dikkat etmek gerekir kısacası her overlokçuya halı ya da kilim overlok işlemi yaptırılmamalı. Hizmetine ve kalitesine güvendiğiniz bir halı yıkama firmasına overlok işlemini ona yaptırıp aynı zamanda halının temizliğini de tamamlayabilirsiniz. Bu sayede halınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz.